Make a wish – Κάνε μια ευχή 2021-2022

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Και φέτος το σχολείο μας θα συμμετάσχει στην εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας ενέργεια με τίτλο: ‘’Αστέρι της Ευχής’’. Όποιο παιδί επιθυμεί, μπορεί να αγοράσει ένα ή παραπάνω Αστέρια Ευχής με 2 ευρώ το ένα, βάζοντας με αυτόν τον τρόπο ένα λιθαράκι για την εκπλήρωση της ευχής παιδιών με σοβαρές ασθένειες…Συνέχεια ανάγνωσης Make a wish – Κάνε μια ευχή 2021-2022

Εργαστήρια Δεξιοτήτων 21+

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες, Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στο νέο νομοσχέδιο του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων περιλαμβάνονται τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και η υλοποίηση αυτών είναι υποχρεωτική. Κεντρικό στόχο έχουν οι μαθητές να εφοδιαστούν με Δεξιότητες Ζωής, Ήπιες Δεξιότητες και Δεξιότητες Ψηφιακού Γραμματισμού (Δεξιότητες του 21ου αιώνα). Στρατηγική προτεραιότητα – παράλληλα με τη συστηματικότερη…Συνέχεια ανάγνωσης Εργαστήρια Δεξιοτήτων 21+

Επίσκεψη στο Ψυχαγωγικό & Αθλητικό Κέντρο «Planet One»

Εμείς, όλοι οι μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Σκάλας Ωρωπού & Ν. Παλατίων, είχαμε την πολύ μεγάλη χαρά την Παρασκευή, στις 22/10/2021, να «αποδράσουμε» και να επισκεφτούμε το υπέροχο και καταπράσινο Ψυχαγωγικό & Αθλητικό Κέντρο «Planet One», όπου και ψυχαγωγηθήκαμε μέσα από πολλές βιωματικές δραστηριότητες! Ήρθαμε σε επαφή με διάφορα αθλήματα, όπως καλαθοσφαίριση, ποδόσφαιρο, βόλεϊ,…Συνέχεια ανάγνωσης Επίσκεψη στο Ψυχαγωγικό & Αθλητικό Κέντρο «Planet One»

Από την Δευτέρα 14/06/2021 έως και την Τετάρτη 23/06/2021 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας «Έκθεση Ζωγραφικής» και έτσι λοιπόν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας προσκάλεσαν να θαυμάσουμε τα πρωτότυπα έργα τέχνης που δημιούργησαν καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2020/ 2021 με την δασκάλα των Εικαστικών Ηλιάνα Μπάρδη. Πολλά από αυτά τα…Συνέχεια ανάγνωσης «Μία υπέροχη Έκθεση Ζωγραφικής» από τους μαθητές του Σχολείου μας!

Η ανταπόκριση, η ευαισθησία και η κινητοποίηση των μαθητών μας και των γονέων & κηδεμόνων ήταν για άλλη μια φορά άμεση και μεγάλη, στο κάλεσμα της περασμένης Δευτέρας, για την στήριξη του «Χαμόγελου του Παιδιού» στη συγκέντρωση τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης. Με τον τρόπο αυτό, τα παιδιά μας μαθαίνουν και καλλιεργούν έμπρακτα την κοινωνική…Συνέχεια ανάγνωσης Ολοκλήρωση διαδικασίας και αποστολή ειδών διατροφής για «Το Χαμόγελο του Παιδιού»

Συγκέντρωση ειδών διατροφής για «Το Χαμόγελο του Παιδιού».

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες, Σας ενημερώνουμε ότι ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα παιδιά «Το Χαμόγελο του Παιδιού», όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, που εξαιτίας της πανδημίας δεν κατέστη δυνατή η συγκέντρωσή τους, προσπαθώντας να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια του Συλλόγου,…Συνέχεια ανάγνωσης Συγκέντρωση ειδών διατροφής για «Το Χαμόγελο του Παιδιού».

2 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, την ημέρα που γεννήθηκε ο μεγάλος Δανός παραμυθάς Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και καθιερώθηκε από τη Διεθνή Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (Ιnternational Board on Books for Young People – ΙΒΒΥ) το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται…Συνέχεια ανάγνωσης 2 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου – 27η Μαρτίου

Φέτος βρεθήκαμε να γιορτάζουμε την «Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου» εξ αποστάσεως, αφού τα σχολεία παραμένουν κλειστά λόγω της πανδημίας Covid-19. Εδώ και έναν χρόνο στα σχολεία δε γίνονται πια εκδηλώσεις, γιορτές και παραστάσεις. Τα παιδιά δυσανασχετούν κι εμείς καλούμαστε να διαχειριστούμε τη νέα κατάσταση μέσα από μια σειρά περιορισμών που δυσχεραίνει πολύ το έργο μας. Κανείς…Συνέχεια ανάγνωσης Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου – 27η Μαρτίου