“Ο καραγκιόζης χτίζει το σπίτι του στο Μέγαρο Μουσικής!”

Στις 13 Νοεμβρίου η Δ’ τάξη του σχολείου μας είχε την τιμή και τη χαρά να επισκεφθεί το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και να παρακολουθήσει την παιδική παράσταση: «Ο Καραγκιόζης χτίζει το σπίτι του στο Μέγαρο!». Μέσα από μια πολυδιάστατη παράσταση με πολλά νοήματα-μηνύματα και συνάμα εκπαιδευτικό χαρακτήρα , ο θίασος του Ηλία Καρελλά ξενάγησε τους μαθητές μας στο σπίτι του Καραγκιόζη για να ανακαλύψουν κρυμμένα μυστικά και να δουν συλλεκτικές φιγούρες του θεάτρου σκιών από όλο τον κόσμο. Στη συνέχεια ο αγαπημένος σκιοπαίχτης έστησε το λευκό πανί του στην αυλή του Καραγκιόζη και παρουσίασε τον Καραγκιόζη μαέστρο.Τα παιδιά διασκέδασαν πολύ και στο τέλος αποχώρησαν έχοντας ,στα μονοπάτια του μυαλού τους ,πολλές όμορφες εικόνες αλλά και ήχους παραδοσιακών μουσικών οργάνων. Ονειρικές,μαγικές στιγμές στο στολίδι της πρωτεύουσας: το Μέγαρο Μουσικής!!!