Επίσκεψη των μαθητών της Δ’ τάξης στο Γυάλινο Μουσικό Θέατρο

Την Τρίτη στις 7 Δεκεμβρίου 2021, οι μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Ερωτόκριτος” στο Γυάλινο μουσικό θέατρο. Μέσα από τη σπουδαία ιστορία του Β. Κορνάρου επιχειρείται ένα ταξίδι στη λαϊκή μας παράδοση και σε εκείνες τις εποχές των ιπποτών και των ηρώων, τότε που όλα ήταν μεγάλα… και οι αγάπες και οι πόλεμοι και οι γιορτές. Με αφορμή την ιστορία αγάπης δύο νέων ξετυλίγονται μπροστά στα μάτια των παιδιών μια ολόκληρη εποχή όπου κυριαρχούν μεγάλες αρετές όπως η πίστη, η τιμή, η γενναιότητα και οι συμβάσεις, οι συγκρούσεις και τα στερεότυπα. Ξεδιπλώνεται ένας ολόκληρος κόσμος που καθορίζεται τόσο από τη μοίρα όσο και από την τόλμη, το θάρρος και την ισχυρή θέληση των ανθρώπων.