Συμμετοχή του Σχολείου μας στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 2021

« Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο. Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.»

Το σχολείο μας συμμετείχε στην Ευρωπαϊκή εβδομάδα προγραμματισμού, διοργανώνοντας μια δραστηριότητα (στην ΣΤ’ τάξη), η οποία πραγματοποιήθηκε από τον καθηγητή Πληροφορικής του Σχολείου κ. Βιδάλη Σπύρο, κατά τη διάρκεια του μαθήματος Τ.Π.Ε. Τα παιδιά ασχολήθηκαν και ήρθαν σε μια αρχική επαφή με τις έννοιες του Αλγορίθμου και του Προγραμματισμού (στη γλώσσα Scratch), με τις οποίες θα ασχοληθούν και στην συνέχεια του σχ. έτους, αφού αποτελούν μέρος της διδακτέας ύλης του μαθήματος Τ.Π.Ε.

Περισσότερες πληροφορίες για την δράση αυτή μπορείτε να βρείτε στην σελίδα : Europe Code Week

logo codeweek

codeweek2021 svidalis page 0001