Γνωριμία

Το σχολείο μας βρίσκεται στην περιοχή Νέα Παλάτια Ωρωπού της Ανατολικής Αττικής, περίπου 52 χμ. από το κέντρο της Αθήνας. Είναι χτισμένο δίπλα από το γήπεδο ποδοσφαίρου των Νέων Παλατίων και απέχει περίπου 1 χμ. από τη θάλασσα. Το οικοδομικό του τετράγωνο περιβάλλεται από τις οδούς Αργυρουπόλεως, Μικράς Ασίας, Γεννηματά και 28ης  Οκτωβρίου.

Το σχολείο μας λειτούργησε για πρώτη φορά γύρω στο 1922. Αρχικά ονομαζόταν “Δ. Σ. Σκάλας Ωρωπού” και το 1959 μετονομάστηκε σε “Δ.Σ. Σκάλας Ωρωπού Νέων Παλατίων”.

Τη σημερινή του ονομασία “1ο Δ.Σ. Σκάλας Ωρωπού και Νέων Παλατίων” την πήρε το 2007 ως 12/θέσιο, ενώ παράλληλα συστεγαζόταν με το νεοσύστατο 6/θέσιο “2ο Δ.Σ. Σκάλας Ωρωπού και Νέων Παλατίων” έως τον Ιούνιο του 2017.