Ημερήσια εκδρομή

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ

Φτάνοντας στο τέλος της σχολικής χρονιάς ήρθε η ώρα μετά από αρκετές εκπαιδευτικές εκδρομές, που έχουμε ως γραμμή στο σχολείο μας να πραγματοποιούμε, να πάμε και την ημερήσια εκδρομή μας. Η εκδρομή αυτή γίνεται κατά παράδοση με τη συνοδεία γονέων-υποχρεωτική συνοδεία μόνο για τους μαθητές των τάξεων α΄και β’. Φέτος μετά από μια πληθώρα προορισμών τα προηγούμενα χρόνια(Πρέσπες, Καστοριά, Πετράλωνα, Δίον και Παλιό Άγιο Παντελεήμονα, Άγιο Νικόλαο Νάουσας κ.α.) αποφασίσαμε να επισκεφτούμε την ιστορική κοινότητα των  Αμπελακίων Λάρισας με σκοπό να επισκεφτούμε το Ιστορικό Λαογραφικό Μουσείο τους, αλλά και το αρχοντικό του Γεωργίου Μαύρου(Σβαρτς), προέδρου του πρώτου συνεταιρισμού στον κόσμο(1778) με την επωνυμία “Κοινή Συντροφία και Αδελφότης των Αμπελακίων”, που είχε ως αντικείμενο την παραγωγή, επεξεργασία, βαφή και εμπορία κόκκινων νημάτων. Απαραίτητη στάση βέβαια στη μακρινή διαδρομή μας η κοιλάδα των Τεμπών. Ένας άλλος σκοπός αυτής της εκδρομής ήταν το να περάσουμε από τις καινούριες σήραγγες κατά την επιστροφή μας. Η διευθύντρια του σχολείου είχε επιμεληθεί ενός κατατοπιστικού φυλλαδίου για όλα αυτά που θα επισκεπτόμασταν, το οποίο και μοιράσαμε.

Κρεμαστή γέφυρα Τεμπών

Αρχοντικό Σβαρτς

Ο χώρος του συνεταιρισμού μέσα στο αρχοντικό

Λαογραφικό Μουσείο Αμπελακίων