Πρώτες βοήθειες: η γνώση σώζει ζωές

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Την Πέμπτη 26 Απριλίου επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κ. Μαλλιωτάκης Στράτος, νοσηλευτής του Γενικού Νομαρχιακού Νοσοκομείου Έδεσσας και μίλησε στα παιδιά για τις πρώτες βοήθειες που μπορούμε να προσφέρουμε παιδιά και δάσκαλοι σε κάποιον που βρίσκεται σε ανάγκη.Η παρουσίασή του ήταν βιωματική, παράλληλα δηλ. με την παρουσίαση διαφανειών γινόταν και επίδειξη σε παιδιά. Αναφέρθηκε σε θέματα που μπορεί να αντιμετωπίσουμε στο σχολείο και στην αντίδραση που πρέπει να έχουμε. Τέτοια για παράδειγμα είναι ο πνιγμός, η πνιγμονή, η περίδεση τραύματος, το μάτωμα της μύτης, τα τσιμπήματα, οι αλλεργίες, η στάση που πρέπει να τοποθετείται κάποιος τραυματίας μέχρι να έρθει ασθενοφόρο,αλλά και πιο σοβαρά όπως η ΚΑΡΠΑ, οι τρόποι μεταφοράς τραυματία κ.α. Επίσης μας έδειξε και μας εξόπλισε με τα απαραίτητα ενός φαρμακείου πρώτων βοηθειών. Τέλος προβλήθηκαν και σχετικά βίντεο.

Τα παιδιά παρακολουθούσαν με προσοχή και ενδιαφέρον την όλη παρουσίαση και πιστεύουμε ότι όλοι μας, εκπαιδευτικοί και παιδιά πήραμε πολλά και βγήκαμε ωφελημένοι. Τον ευχαριστούμε πολύ και του ευχόμαστε καλή δύναμη στο δύσκολο έργο του.