Νέα δωρεάν δομή υγείας για παιδιά στο Δήμο Πέλλας

Καλή σας ημέρα και Χριστός Ανέστη,

Είμαστε η 17η Tοπική Oμάδα παροχής υπηρεσιών υγείας του Δήμου Πέλλας και συστεγαζόμαστε στο Κέντρο Υγείας Γιαννιτσών (πρώην ΙΚΑ).

Αποτελούμε νέο σχήμα στη πρωτοβάθμια φροντίδα υγείας και αποστολή μας είναι να παρέχουμε ποιοτικές υπηρεσίες υγείας σε όλους. Συγκεκριμένα, η δομή μας διαθέτει οικογενειακό παιδίατρο ο οποίος παρέχει δωρεάν ιατρικές υπηρεσίες σε παιδιά έως 16 ετών και δυο επισκέπτριες υγείας που υλοποιούν δράσεις αγωγής υγείας στην κοινότητα. Η λειτουργία μας είναι καθημερινή 08:30 – 14:30 και το τηλέφωνο επικοινωνίας μας για τακτικά και έκτακτα ραντεβού είναι το 23820 25971.

Θα θέλαμε να προβείτε σε ενημέρωση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, των γονέων και των μαθητών ότι η δομή μας λαμβάνει όλα τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης από τον νέο κορονοϊό covid-19 καθώς εφαρμόζει αυστηρό έλεγχο προσβασιμότητας στο κτήριο (θερμομέτρηση, ιατρική εξέταση σε ειδικά διαμορφωμένο εξωτερικό χώρο σε όσους παρουσιάζουν συμπτώματα και αποκλεισμός εισόδου) καθώς επίσης ο προγραμματισμός των ραντεβού γίνεται με τέτοιον τρόπο ώστε να μεσολαβούν μεγάλα χρονικά διαστήματα ανάμεσα στα ραντεβού για να μηδενίζεται η πιθανότητα μετάδοσης κάποιου ιού. Κάτω από αυτές τις συνθήκες μπορούν οι μαθητές και οι οικογένειες τους να προβούν στον απαραίτητο ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ και στη συμπλήρωση του Ατομικού Δελτίου Υγείας Μαθητή προκειμένου να γίνει η εγγραφή τους στις σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και να γίνουν λήπτες των ιατρικών υπηρεσιών που προσφέρουμε.

Αναλυτικά οι υπηρεσίες που παρέχει η δομή μας είναι οι εξής:

* Άμεσα καθημερινά τακτικά και έκτακτα ραντεβού

* Ηλεκτρονικός φάκελος υγείας παιδιού: Δημιουργείται ένας ηλεκτρονικός φάκελος για κάθε παιδί με τον ΑΜΚΑ του, ο οποίος περιέχει εξετάσεις, καρτέλα εμβολίων, νοσηλείες, μετρήσεις, συνταγογράφηση εξετάσεων κτλ

* Συνταγογράφηση εμβολίων και εμβολιασμός

* Σχολικά δελτία

* Βεβαιώσεις για κολυμβητήριο/κατασκηνώσεις κτλ

* Συνταγογράφηση εξετάσεων

* Προληπτικός έλεγχος εξετάσεων

Σας ενημερώνουμε επίσης πως μέσα στο Κέντρο Υγείας λειτουργεί Μικροβιολογικό Εργαστήριο και Ακτινολογικό κέντρο ώστε να γίνονται άμεσα και δωρεάν όποιες εξετάσεις κριθούν αναγκαίες.

Τέλος, σας τονίζουμε ότι οι υπηρεσίες παρέχονται ισότιμα για όλους τους πολίτες ανεξάρτητα από την ασφαλιστική τους ικανότητα συμπεριλαμβανομένων και των ανασφάλιστων παιδιών. .

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση είμαστε στη διάθεσή σας.

17η Τ.ΟΜ.Υ ΔΗΜΟΥ ΠΕΛΛΑΣ

Γραμματεία – Πληροφορίες : Παπαδοπούλου Χριστίνα, Πρέντζα Αγγελική