Δικαιολογητικά για την εγγραφή στην α΄τάξη

Οι  εγγραφές στην Πρώτη (Α΄) τάξη πραγματοποιούνται από 15 έως 29 Μαΐου 2020.

Τη σχολική χρονιά 2020-2021 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες,  που γεννήθηκαν από 1-1-2014 έως 31-12-2014.

Απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή:

• Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.

(Δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος my school του Υ.ΠΑΙ.Θ.)

ΠΡΟΣΟΧΗ! Για τους αλλοδαπούς μαθητές χρειάζεται Πιστοποιητικό γέννησης  επίσημα μεταφρασμένο.

• Βιβλιάριο Υγείας του παιδιού, όπου φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Ατομικό Δελτίο Υγείας (Το έντυπο το χορηγεί το Σχολείο)

(Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του Α.Δ.Υ.Μ. είναι παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι.)

• Αποδεικτικό στοιχείο, όπου φαίνεται η διεύθυνση της κατοικίας του μαθητή/τριας.
  • «Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου» (Θα σταλεί από το Νηπιαγωγείο)

Μέχρι την ημερομηνία έκδοσης  του «Πιστοποιητικού Φοίτησης»,  το νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από το γονέα ή κηδεμόνα του μαθητή για την εγγραφή του στο δημοτικό.

Παρακαλούνται οι γονείς & κηδεμόνες των μαθητών/τριών, κατά την προσέλευση τους στο σχολείο, να έχουν μαζί τους Αστυνομική Ταυτότητα ή Διαβατήριο, για την ορθή συμπλήρωση της αίτησης εγγραφής του παιδιού.

Πληροφορίες για τις εγγραφές στο Δημοτικό Σχολείο Παλαιφύτου.

Τηλ. 2382041395

Η Διευθύντρια του Σχολείου