Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΜΗΜΑ ΕΝΤΑΞΗΣ

Η 2η Απριλίου έχει ορισθεί ως Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού. Με την ευκαιρία αυτή θελήσαμε να ενημερώσουμε και να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας πάνω στο φαινόμενο του αυτισμού και των ατόμων που χαρακτηρίζονται ως αυτιστικά. Για το λόγο αυτό η δασκάλα του Τμήματος Ένταξης με δική της πρωτοβουλία μας έκανε μία παρουσίαση για το τι είναι ο αυτισμός και τι σημαίνει αυτιστικό άτομο. Στη συνέχεια μαζί με μαθητές της Στ΄τάξης μας παρουσίασαν μία ιστορία με τίτλο “Ένα περίεργο ταξίδι” όπου ένας μαθητής υποδυόταν τον αυτιστικό ήρωα της ιστορίας ζωντανεύοντας χαρακτηριστικές κινήσεις των ατόμων με αυτισμό. Μετά το τέλος της ιστορίας ακολούθησε ένα “τεστ αξιολόγησης” των ακροατών υπό τύπου συζήτησης, όπου φάνηκε ότι τα παιδιά παρακολούθησαν με προσοχή τα όσα είχαν λεχθεί.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 1 Απριλίου καθώς η 2η Απριλίου είναι και η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου την οποία γιορτάζουμε κάθε χρόνο πανηγυρικά.