Το σχολείο άρχισε!

ΔΙΑΦΟΡΑ

11 Σεπτεμβρίου, πρώτη μέρα στο σχολείο. Άλλοι αγουροξυπνημένοι, άλλοι βαριεστημένοι, άλλοι χαρούμενοι και όλοι με περιέργεια και λίγη αγωνία για το δάσκαλο ή τη δασκάλα που θα έχουν, συναντήθηκαν στην αυλή του σχολείου. Φωνές και κουβέντες γέμισαν και πάλι τον αέρα. Τα παιδιά βρήκαν τους φίλους τους και οι γονείς, όσοι συνόδευσαν τα παιδιά τους, κουβέντιαζαν περιμένοντας τον αγιασμό.

Σε λίγο το πρώτο κουδούνι χτύπησε. Τα παιδιά μαζεύτηκαν στις γραμμές και οι φωνές κόπασαν. Τώρα ακούγεται μόνο η φωνή του ιερέα που διαβάζει τις ευχές του αγιασμού. Εύχεται για φωτισμό, υγεία και δύναμη των μαθητών και των δασκάλων. Αλήθεια πόση ανάγκη τα έχουμε όλοι αυτά! Στο τέλος  αγιάζει με το σταυρό και το βασιλικό όλο το σχολείο, μαθητές και δασκάλους. Η κυρία διευθύντρια διαβάζει το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας και εύχεται κι αυτή με τη σειρά της καλή και δημιουργική χρονιά σε όλους. Μπαίνουμε για λίγο στις τάξεις και ύστερα…σχολάμε! Έτσι πέρασε η πρώτη μέρα στο σχολείο.

Καλή φώτιση σε όλους!