Γιορτή 25ης Μαρτίου

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ

Διπλή γιορτή

Την Παρασκευή 23 Μαρτίου γιορτάσαμε, όπως όλα τα σχολεία, την επέτειο της επανάστασης των Ελλήνων του 1821 με σκοπό την απελευθέρωσή τους από τον τουρκικό ζυγό. Το κύριο μέρος της γιορτής το είχε η Στ΄τάξη με τη βοήθεια και της Ε΄τάξης, η οποία μας παρουσίασε τους ήρωες και τις ηρωίδες της ελληνικής επανάστασης.

Η γιορτή άρχισε με αναφορά στο γεγονός του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου, τον οποίο γιορτάζουμε στις 25 Μαρτίου, με ποιήματα και τον ύμνο της εορτής από τη χορωδία.

Παιδιά από την Ε΄τάξη μας διάβασαν τα τελευταία λόγια ενός υπερασπιστή της Πόλης.Στη συνέχεια η Β΄τάξη μας έφτιαξε την ακροστιχίδα της επανάστασης. Τα παιδάκια της Α΄τάξης έπαιξαν ένα μικρό σκετς με θέμα το κρυφό σχολειό και η Γ΄τάξη απήγγειλε ποιήματα. Ενδιάμεσα παρεμβάλλονταν τραγούδια από τη χορωδία που την αποτελούσαν τα παιδιά της Δ΄τάξης. Η γιορτούλα μας έκλεισε με τον εθνικό μας ύμνο.