6 Μαρτίου 2017 Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

6 Μαρτίου 2017

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και Εκφοβισμού συζητήσαμε με τους/τις μαθητές/τριες της Δ΄,  Ε΄και Στ΄ τάξης για το φαινόμενο της Σχολικής βϊας που έχει πάρει διαστάσεις κοινωνικού προβλήματος.

Συζητήσαμε για τις αποδεκτές συμπεριφορές στο χώρο του Σχολείου και καταλήξαμε ότι αν ακολουθούμε όλοι τις παρακάτω συμβουλές η ζωή όλων θα είναι αρμονικότερη και χαρούμενη.

• ΟΧΙ στα χτυπήματα, μπουνιές, κλωτσιές, σπρωξίματα, πρόκληση πόνου και τραυματισμού. ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ!
  • ΔΕΝ λέμε στους άλλους να μην κάνουν ένα συμμαθητή μας παρέα. ΔΕΝ ακολουθούμε ένα συμμαθητή και ΔΕΝ τον κοιτάζουμε επίμονα και απειλητικά. ΔΕΝ λέμε άσχημα πράγματα για ένα συμμαθητή πίσω από την πλάτη του. ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΕΑ ΣΤΑ ΜΟΝΑΧΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ!
  • ΔΕΝ κρύβουμε, ΔΕΝ λερώνουμε, ΔΕΝ κλέβουμε και ΔΕΝ καταστρέφουμε τα πράγματα κάποιου συμμαθητή μας. ΔΕΝ απειλούμε ένα συμμαθητή να μας φέρει χρήματα ή πράγματα. ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ! ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΤΟΥΣ!
  • ΔΕΝ κοροϊδεύουμε κάποιον για το χρώμα του, την καταγωγή του, την οικογένειά του, την οικονομική του κατάσταση, το ντύσιμό του, το διάβασμά του, την εμφάνισή του. ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΚΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ!
  • ΔΕΝ βρίζουμε, ΔΕΝ ειρωνευόμαστε, ΔΕΝ κάνουμε χειρονομίες, ΔΕΝ γράφουμε άσχημα πράγματα για ένα συμμαθητή, ούτε απειλούμε ότι θα του κάνουμε κακό αν μας αποκαλύψει. ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΟΠΩΣ ΘΑ ΘΕΛΑΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΟΝΤΑΙ!
  • ΔΕΝ κοροϊδεύουμε, ΔΕΝ χτυπάμε και ΔΕΝ κάνουμε κακό σε ένα παιδί στο διάλειμμα, καθώς πηγαίνει στο σχολείο ή και έξω από το σχολείο. ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ!
  • ΔΕΝ αγγίζουμε ένα παιδί με τρόπο που του είναι δυσάρεστος, ΔΕΝ του στέλνουμε αισχρά μηνύματα ούτε γράφουμε προσβλητικά πράγματα για το παιδί. ΟΤΑΝ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΗΜΟΦΙΛΕΙΣ!
  • ΔΕΝ στέλνουμε απειλές και βρισιές με μηνύματα στο κινητό ή με email. ΔΕΝ παίρνουμε προσβλητικές φωτογραφίες ή βίντεο με το κινητό μας και τις δείχνουμε στους άλλους. ΑΚΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΥΜΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΛΥΣΟΥΝ!
  • ΔΕΝ λέμε ψέματα, αλλά παραδεχόμαστε τι κάναμε. ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ! ΛΕΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!
  • Αν δεις να φέρονται έτσι σε ένα άλλο παιδί, μη γελάσεις και μην υποστηρίξεις αυτόν που κάνει κακό!
  • Μη μείνεις αδιάφορος. Δεν υπάρχουν αθώοι παρατηρητές!
  • Πάρε το μέρος του παιδιού που του κάνουν κακό, ώστε να απομονωθεί ο εκφοβιστής.
  • Αν κάποιος κάνει τα παραπάνω σε σένα ή σε κάποιο άλλο παιδί, οπωσδήποτε ΜΙΛΗΣΕ γι’  αυτό σε κάποιον μεγάλο.
  • ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΦΩΜΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ, Η ΣΙΩΠΗ ΒΟΛΕΥΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΕΚΦΟΒΙΣΤΗ!
  • ΜΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΤΗ ΒΙΑ ΚΡΥΦΗ, ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ!
  • Η ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ. ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΗΝ!                                                                                              (“Η κακοποίηση του παιδιού στο σχολείο και στην οικογένεια”, ΠΡεκατέ Βικτωρία, Ιατρικές εκδόσεις ΒΗΤΑ 2007)

φωτο βια

6 Μαρτίου