“Η ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ”

Ιαν 201811

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε σχετικά με τη δράση  «Η τσάντα στο σχολείο», που πρόκειται να υλοποιηθεί σε όλα τα Δημόσια Δημοτικά Σχολεία.

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΥΠ.Π.Ε.Θ,  καθιερώνεται  η παραμονή της σχολικής τσάντας των μαθητών/τριων στο σχολείο για ένα Σαββατοκύριακο τον μήνα. Η δράση υλοποιείται με σεβασμό στις ανάγκες της παιδικής ηλικίας, με γνώμονα την πολύπλευρη ανάπτυξη των παιδιών της σχολικής ηλικίας (συναισθηματική, κοινωνική και ψυχοκινητική) και με σκοπό να υποστηρίξει ουσιαστικά τον μειωμένο χρόνο δημιουργικής επαφής και επικοινωνίας γονέων – παιδιών. Η πρωτοβουλία αυτή δεν ισοδυναμεί με εγκατάλειψη της μελέτης ή άλλων δημιουργικών εργασιών, τις οποίες οι μαθητές και οι μαθήτριες μπορούν να υλοποιούν κατ’ οίκον σε ατομική ή και ομαδική βάση.

Στο σχολείο μας, η δράση θα υλοποιηθεί σύμφωνα με την απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων, για το σχ. έτος 2017-18 στις:

27-28/Ιανουαρίου, 10-11/Φεβρουαρίου, 24-25/Μαρτίου, 28-29/Απριλίου,   12-13/ Μαΐου    και         9-10/Ιουνίου.

Ο Δ/ντής του σχολείου

Υ.Α ΕΓΚΡΙΣΗΣ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ “Η ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ”

από κάτω από: ΑΛΛΟ| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Η ΤΣΑΝΤΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ”