“Οδηγίες για την εγγραφή μαθητή /τρίας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο”

Αγαπητοί γονείς,
σας κάνουμε γνωστό ότι θα πρέπει να γίνει, η εγγραφή όλων των μαθητών/τριών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) άμεσα!
Δείτε ΕΔΩ το pdf με αναλυτικές οδηγίες εγγραφής από το sch.gr

Πώς γίνεται η εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

1. Πηγαίνετε στο https://register.sch.gr/students/
2. Διαβάζετε τις πληροφορίες και πατάτε το μπλε κουμπί «Ας ξεκινήσουμε» που υπάρχει στο κάτω μέρος της σελίδας
3. Συμπληρώνετε στη φόρμα τα παρακάτω στοιχεία:
 Όνομα Μαθητή/Μαθήτριας (με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα, όπως αναγράφεται στον έλεγχο προόδου του Α’ τριμήνου)
 Επίθετο Μαθητή/Μαθήτριας (με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα, όπως αναγράφεται στον έλεγχο προόδου του Α’ τριμήνου)
 Ημερομηνία Γέννησης (επιλέξτε το ημερολόγιο δεξιά)
 Σχολείο (πληκτρολογήστε «Δημοτικό Σχολείο Νέων Βρασνών» και περιμένετε μερικά δευτερόλεπτα* μέχρι να εμφανιστεί η πλήρης ονομασία του σχολείου μας)
 Τάξη (επιλέξτε την τάξη του παιδιού)
 Τμήμα (επιλέξτε το τμήμα της τάξης του παιδιού)
 Αριθμός Μητρώου (αναφέρεται στον έλεγχο προόδου του Α’ τριμήνου. Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Α’ και Β’ τάξης θα ενημερωθούν με email από τη διεύθυνση του σχολείου για τον αριθμό μητρώου του παιδιού τους)
 Ονοματεπώνυμο κηδεμόνα (με ΚΕΦΑΛΑΙΑ γράμματα)
 Email κηδεμόνα (χρησιμοποιείται στην περίπτωση που χρειαστεί ανάκτηση του κωδικού)
 Κινητό τηλέφωνο κηδεμόνα (χρησιμοποιείται στην περίπτωση που χρειαστεί ανάκτηση του κωδικού)
 Κωδικός πρόσβασης (Ο κωδικός πρέπει να έχει υποχρεωτικά: μήκος από 7 έως 16 χαρακτήρες, πεζούς λατινικούς χαρακτήρες, τουλάχιστον ένα κεφαλαίο λατινικό χαρακτήρα ή αριθμό, τουλάχιστον ένα από τα σύμβολα ! @ $ – )
4. Διαβάζετε τους όρους χρήσης, τσεκάρετε το πεδίο συγκατάθεσης και πατάτε το πράσινο κουμπί «Υποβολή»*
*Λόγω μεγάλου αριθμού αναζητήσεων στη βάση δεδομένων, ενδέχεται να υπάρχουν καθυστερήσεις κατά τη συμπλήρωση της φόρμας. Εάν «κολλάει» για αρκετά λεπτά, δοκιμάστε αργότερα.