“Το Σχολείο μας τίμησε τους Τρεις Ιεράρχες”

Τους Τρεις Ιεράρχες γιορτάζει σήμερα Πέμπτη 30 Ιανουαρίου η Ορθοδοξία μας και τιμά η εκπαιδευτική κοινότητα.
Μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού Σχολείου Νέων Βρασνών, τίμησαν τη μνήμη των Τριών Ιεραρχών με εκκλησιασμό.

Οι τρεις Ιεράρχες:
Η εορτή των Τριών Ιεραρχών καθιερώθηκε ως γιορτή των γραμμάτων από το 1844. Οι Τρεις Ιεραρχες, Βασίλειος ο Μέγας, Γρηγόριος ο Θεολόγος και Ιωάννης ο Χρυσόστομος, έζησαν, δίδαξαν και αγίασαν σε μιά εποχή (4ος αι. μ.Χ.) που παρουσιάζει πολλά κοινά με τη σημερινή. Ήρθαν αντιμέτωποι με τα κοινωνικά, ηθικά και πολιτιστικά διλήμματα και αδιέξοδα της εποχής τους και κατόρθωσαν, εμφορούμενοι από τα χριστιανικά ιδανικά και μετέχοντας της ελληνικής παιδείας, να ορθώσουν το ανάστημά τους, απέναντι σε όλες τις προκλήσεις και να αναδειχθούν νικητές, διαχρονικοί και επίκαιροι παρά ποτέ.
Απαράμιλλη η συμβολή τους στη θεολογία, στην ορθή διατύπωση και ακρίβεια του δόγματος, των θεόπνευστων αληθειών και υψηλών εννοιών. Δεινοί ρήτορες, άριστοι χειριστές του λόγου, πείθουν, εμπνέουν, παρακινούν, ελέγχουν παιδαγωγικά. «Θεόν φράσαι μεν αδύνατον… νοήσαι δε αδυνατώτερον» (Γρηγόριος Θεολόγος). Είναι αδύνατο βέβαια να εκφράσει με λόγια κανείς τον Θεό, αλλά είναι ακόμη πιο αδύνατο να Τον κατανοήσει.