“8η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2021”

Στα πλαίσια της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού με σύνθημα «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά», πραγματοποιήθηκαν αθλητικές δραστηριότητες στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας στις οποίες συμμετείχαν όλες οι τάξεις.
Αυτές συνδυάστηκαν με προβολές ταινιών, βίντεο σχετικής θεματολογίας, διαδραστικές συζητήσεις και εικαστικές δημιουργίες.
Την επιμέλεια των αθλητικών και άλλων δραστηριοτήτων είχε η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής του σχολείου, κ. Αμαραντίδου Βέρα σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.
Όπως δήλωσε και ο Διευθυντής του σχολείου κ. Κυπαρίσσης Σωκράτης στην ομιλία του προς τους μαθητές, στόχος είναι να αντιληφθούν τα παιδιά ότι η άθληση αποτελεί πρωτίστως μία ευχάριστη δραστηριότητα και ταυτόχρονα, το μέσο, για να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σε έναν τρόπο ζωής και άσκησης που, ιδανικά, θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή.
Θερμά συγχαρητήρια σε όλους!