« Διδακτική Επίσκεψη του Σχολείου μας στο Μουσείο Ανθρώπινου Σώματος»

Ένα μοναδικό θεματικό ταξίδι εξερεύνησης μέσα σ΄ ένα γιγάντιο ανθρώπινο σώμα , σαράντα πέντε μέτρων μήκος κι έξι μέτρων ύψος, περίμενε σήμερα τους μαθητές του σχολείου μας.
Η πρότυπη αυτή διαδρομή ξεκίνησε από το πρόσωπο του τεράστιου αυτού ανθρώπινου ομοιώματος και συγκεκριμένα από το στόμα που ήταν και η ¨πύλη εισόδου¨. Με τη συνοδεία και ξενάγηση εξειδικευμένου προσωπικού οι μαθητές μας παρατήρησαν όλα τα βασικά όργανα με τις λειτουργίες τους. Ο εγκέφαλος, η καρδιά, τα πνευμόνια, οι αρτηρίες… αλλά και το φαινόμενο της εγκυμοσύνης ποτέ δεν ήταν τόσο κοντά και τόσο κατανοητά για τα παιδιά.
Η έκπληξη ήταν διαρκώς αποτυπωμένη στο πρόσωπό τους και όταν ολοκλήρωσαν τη διαδρομή, δεν μπορούσαν να πιστέψουν την τελειότητα αυτής της «βιολογικής μηχανής», που λέγεται άνθρωπος.
Ακόμη, εξασκήθηκαν στον σωστό τρόπο βουρτσίσματος των δοντιών μας κατανοώντας τις βλαβερές συνέπειες της τερηδόνας.
Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε μ΄ ένα εκπαιδευτικό βίντεο όπου οι μαθητές γνώρισαν τη λειτουργία του ανθρώπινου σώματος, την υγιεινή διατροφή και συνειδητοποίησαν τον ρόλο της άθλησης και του υγιεινού τρόπου ζωής.
Καλές γιορτές…