«Άσκηση Ετοιμότητας Σεισμού»

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019, πραγματοποιήθηκε η πρώτη για φέτος άσκηση σεισμού στο σχολείο μας. Σκοπός της άσκησης ήταν η διασφάλιση υψηλού επιπέδου ετοιμότητας και συντονισμού εκπαιδευτικών και μαθητών, για την αποτελεσματική αντιμετώπιση ενός ενδεχόμενου σειστού.
Το σενάριο της άσκησης περιλάμβανε ενημέρωση των μαθητών με συζήτηση και εκκένωση του κτιρίου μετά από σεισμό.
Η άσκηση ξεκίνησε στις 10.30 το πρωί. Μετά την άσκηση ο Διευθυντής του σχολείου ενημέρωσε τους μαθητές για το φυσικό φαινόμενο του σεισμού, τα προληπτικά μέτρα αντιμετώπισής του και έδωσε οδηγίες για τις απαραίτητες ενέργειες πριν, κατά τη διάρκεια και έπειτα από ένα σεισμό. Ειδικότερα επικεντρώθηκε στο πώς θα αντιδράσουμε αν συμβεί σεισμός κατά τη διάρκεια μιας σχολικής ημέρας.
Όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί ανταποκρίθηκαν όπως είχε προγραμματιστεί και όπως προβλέπεται από το Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών του Σχολείου μας.
Αισιοδοξούμε ότι δε θα χρειαστεί να εφαρμοστεί σε πραγματική ανάγκη. Σίγουρα όμως πρέπει όλοι να είμαστε προετοιμασμένοι.

Σεισμός – ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ στο σχολείο.
Προετοιμάσου από τώρα για το Σεισμό.