“Παγκόσμια ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού”

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2019, Παγκόσμια ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας, αφιερώθηκαν στο Δημοτικό Σχολείο Νέων Βρασνών δύο ώρες για σχετικές εκδηλώσεις. Οι μαθητές όλων των τάξεων ενημερώθηκαν από την εκπαιδευτικό του σχολείου μας, κ. Δελήτσικου Βαϊα σχετικά με το σύγχρονο αυτό φαινόμενο, είδαν διάφορα βίντεο κι έγινε συζήτηση για τα διάφορα είδη βίας που υπάρχουν, καθώς και για τις δικές τους εμπειρίες γύρω από το σχολικό εκφοβισμό, αλλά και τους πιθανούς τρόπους αντίδρασης και αντιμετώπισης.
Εάν οι γονείς υποψιάζονται πως το παιδί τους εμπλέκεται, ως θύμα ή θύτης, σε σχολικό εκφοβισμό, είναι ουσιαστικό να επικοινωνήσουν τόσο με το σχολείο όσο και με το ίδιο το παιδί ήρεμα, ψύχραιμα και σε κλίμα συναισθηματικής ασφάλειας. Εάν παρά την βοήθεια του εκπαιδευτικού προσωπικού και την προσωπική τους προσπάθεια, οι γονείς συνεχίζουν να βλέπουν τις συνέπειες του μπούλινγκ στο παιδί τους, να αλλάζει έντονα η συμπεριφορά του και να πλήττεται η ψυχική του ισορροπία, είναι σημαντικό να αναζητήσουν βοήθεια από ειδικούς, μιας και οι συνέπειες του μπούλινγκ, για τα θύματα αλλά και για τους θύτες, μπορούν να αποβούν έως και καταστροφικές, τόσο στην παιδική όσο και στην ενήλικη ζωή.

Τηλεφωνικές γραμμές για παιδιά και εφήβους.
Τηλεφωνική γραμμή για τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς.
Απαντήσεις στα ερωτήματα των γονέων.
Φάκελος υλικού για γονείς.