“ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΣΧΟΛΗ”

Την Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου 2019 οι μαθητές του σχολείου μας, επισκέφτηκαν την Αμερικάνικη Γεωργική Σχολή κι αφού χωρίστηκαν σε 4 ομάδες, συμμετείχαν σε προγράμματα με έντονο βιωματικό χαρακτήρα.
Οι μαθητές των μικρών τάξεων Α΄, Β΄ & Γ΄ συμμετέχοντας στο πρόγραμμα «Με…γάλα πράγματα», παρακολούθησαν όλα τα στάδια παραγωγής και συσκευασίας του γάλακτος , άρμεξαν με προσομοίωση μια εικονική αγελάδα και έφτιαξαν κρέμα με πρώτη ύλη το γάλα.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄ ξεναγήθηκαν στους χώρους του αγροκτήματος, αναζητώντας ταυτόχρονα τον ….. θησαυρό!
Πού και πώς συσκευάζεται το γάλα, πού ζουν κάποια ζώα, πού εκτρέφονται τα σαλιγκάρια, πώς καλλιεργούνται κάποια φυτά, είναι ορισμένα από αυτά που ανακάλυψαν στον περίπατό τους.
Και ναι υπήρχε θησαυρός!!! Ένα μικρό φυτό για το κάθε παιδί!!!
Ο στόχος της διδακτικής αυτής επίσκεψης, ήταν να πληροφορήσει τους μαθητές του σχολείου μας, για τη λειτουργία ενός σύγχρονου αγροκτήματος, καθώς και για το πώς αυτή συνδέεται με την ισορροπημένη μεσογειακή διατροφή.
Ήταν μια ευχάριστη εμπειρία για όλα τα παιδιά που, επέστρεψαν ενθουσιασμένα!