“Σχολική γιορτή 28ης Οκτωβρίου 1940”

«Αυτός ο κόσμος ο μικρός, ο Μέγας»
Η 28η Οκτωβρίου είναι μια μέρα γιορτής και Εθνικής υπερηφάνειας και την τιμήσαμε στο σχολείο μας με την πρέπουσα λαμπρότητα. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2018 και άρχισε με την παράδοση της σημαίας από τον Διευθυντή κ. Γιουρούκη Ευστράτιο, στους μαθητές του σχολείου μας που κληρώθηκαν για σημαιοφόροι. Στη συνέχεια οι μαθητές των Α΄, Β΄ & Γ΄ τάξεων, υπό την καθοδήγηση των Δασκάλων τους, Χριστίδου Ευδοκία, Οικονόμου Βιβή και Κούρτη Σταύρο, μέσα από προβολές, ποιητικά αποσπάσματα, δρώμενα και τραγούδια ήρθαν σε επαφή με την αντίσταση των Ελλήνων απέναντι στον φασισμό και την κατοχή.
Για μας φωτεινός φάρος που μας οδηγεί στους αγώνες μας για τις οικουμενικές αξίες της ελευθερίας και της δημοκρατίας.

«Στῆς ἱστορίας τὸ διάσελο ὄρθιος ὁ γιὸς πολέμαγε
κι ἡ μάνα κράταε τὰ βουνά, ὄρθιος νὰ στέκει ὁ γιός της»

Τώρα ξέρουμε: «Ο ήλιος μας είναι ακριβά πληρωμένος». Τον χρωστάμε σ’ αυτούς που πλήρωσαν με τη ζωή τους για να είναι «ο ήλιος βέβαιος για τον κόσμο».
«Μα ό,τι κι αν γίνει εμείς θα επιζήσουμε.
Άνθρωποι κατοικούν μες στο πνεύμα της Ελευθερίας αμέτρητοι.
Άνθρωποι όμορφοι μες στη θυσία τους, Άνθρωποι.
Ένας μεγάλος καταυλισμός είναι η έννοια της αρετής.
Το ότι πέθαναν, δεν σημαίνει πως έπαψαν να υπάρχουν εκεί.