«Άσκηση ετοιμότητας σεισμού»

Πραγματοποιήθηκε σήμερα Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2018, στο σχολείο μας η προβλεπόμενη από τις κείμενες διατάξεις άσκηση ετοιμότητας σεισμού.
Σκοπός της άσκησης ήταν η διασφάλιση υψηλού επιπέδου ετοιμότητας και συντονισµού εκπαιδευτικών και μαθητών, για την αποτελεσματική αντιμετώπιση ενός ενδεχόμενου σειστού.
Το σενάριο της άσκησης περιλαμβάνει ενημέρωση των μαθητών με συζήτηση και εκκένωση του κτιρίου μετά από σεισμό.
Η άσκηση ξεκίνησε στις 09.30 το πρωί. Όλοι οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί ανταποκρίθηκαν όπως είχε προγραμματιστεί και όπως προβλέπεται από το Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών του Σχολείου μας.
Αισιοδοξούμε ότι δε θα χρειαστεί να εφαρμοστεί σε πραγματική ανάγκη. Σίγουρα όμως πρέπει όλοι να είμαστε προετοιμασμένοι.
Προετοιμάσου-από-τώρα-για-το-Σεισμό