“5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού”

Σήμερα Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2019, στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν αθλητικές εκδηλώσεις και παράλληλες δράσεις για την 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.
Οι μαθητές του σχολείου μας σε συνεργασία με το Σύλλογο Διδασκόντων και κάτω από την καθοδήγηση του γυμναστή του σχολείου κ. Λευτέρη Κουμπτζή, συμμετείχαν σε αγωνίσματα, αθλητικές και κινητικές δραστηριότητες, παιδαγωγικά και κινητικά παιχνίδια.
Χάρη στον πολύ καλό καιρό και στις υποδομές του σχολείου, προσπαθήσαμε να προσεγγίσουμε το νόημα της ημέρας, όσο το δυνατόν περισσότερο.
Η επιτυχής ολοκλήρωση των δράσεων της ημέρας συνέβαλε στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αθλητικής παιδείας και ανέδειξε την αξία και το δυναμικό ρόλο του σχολικού αθλητισμού. Στόχος είναι να αντιληφθούν τα παιδιά ότι η άθληση αποτελεί πρωτίστως μία ευχάριστη δραστηριότητα και ταυτόχρονα, το μέσο, για να βελτιώσουν τη φυσική τους κατάσταση, συνηθίζοντας σε έναν τρόπο ζωής και άσκησης που, ιδανικά, θα συνεχίσουν και στην ενήλικη ζωή

.