“Επίσκεψη των μαθητών μας στο Μουσείο Βρασνών: Ορυκτών Πετρωμάτων Β. Ελλάδας – Λαογραφικό”

Την Πέμπτη 10 Μαΐου 2018 οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Ορυκτών και Πετρωμάτων στα Βρασνά.
Εκεί οι μαθητές μας, παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, περιηγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και είδαν τις υπέροχες συλλογές. Έμαθαν για την άρρηκτη σχέση ορυκτών και πολιτισμού. Ήρθαν σε επαφή με τα ορυκτά, παρακολούθησαν μια ταινία για τα σπήλαια και έμαθαν πληροφορίες για το σπήλαιο της “Δρακότρυπας”
Στη συνέχεια κάνανε έναν όμορφο περίπατο μέχρι την είσοδο της σπηλιάς, δίνοντας πραγματικά ζωή στο χωριό των Βρασνών με την παρουσία τους.
Θα θέλαμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας για τη φιλοξενία τους και το θαυμασμό μας για τον κ. Μιχάλη Βλάχο, τη σύζυγό του Ute Gerhard όπως και τις κυρίες Κική Πεσκέλογλου, Έλλη Λαζαρούδη και Χρυσοβαλάντου Μπαμπλούδη.
Το Μουσείο Ορυκτών και Πετρωμάτων Β. Ελλάδος στα Βρασνά είναι ένα μικρό ΄΄διαμάντι΄΄ , που οι ίδιοι με πολύ μεράκι και κόπο δημιούργησαν.