«Επίσκεψη Σχολείου στο Πάρκο Δεινοσαύρων – Πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής»

Την Παρασκευή 16 Μαρτίου, το σχολείο μας επισκέφθηκε το Πάρκο Δεινοσαύρων στο Ωραιόκαστρο Θεσσαλονίκης και παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, «ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗ ΑΓΩΓΗ & ΟΔΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ», που έχει σκοπό να μυήσει τους μαθητές στους βασικούς κανόνες της κυκλοφοριακής αγωγής, να μάθουν να ξεχωρίζουν και ν’ αντιμετωπίζουν τους κινδύνους στους δρόμους και να καλλιεργήσουν το έμφυτο σε κάθε άνθρωπο, ένστικτο της αυτοπροστασίας.
Η δράση του προγράμματoς περιλάμβανε δραστηριότητες, γνωστικές, εικαστικές, παιγνιώδεις κατασκευές, βιωματικές εμπειρίες, διαδραστική εκπαίδευση και προτάσεις από το ΤΜΗΜΑ ΟΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ & ΚΑΝΟΝΩΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ της Γενικής Διεύθυνσης του Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων
Το συγκεκριμένο πρόγραμμα έχει επιμεληθεί το τμήμα Οδικών Τροχαίων Ατυχημάτων Θεσσαλονίκης.
Οι μαθητές συμμετείχαν στις εξής δράσεις.
Βιωματική εκπαίδευση
• Σε κλειστό χώρο στον οποίο υπάρχουν ταμπέλες με σήματα, φωτεινοί σηματοδότες και διαδρομές, με την βιωματική και συνεργατική μέθοδο διδασκαλίας βοηθούμε τους μαθητές, να αποκτήσουν τη σωστή γνώση των κανόνων Κυκλοφορίας Αγωγής & Οδικής Ασφάλειας.
• Στην πεζή μετακίνηση
• Στη χρήση ποδηλάτου
• Στη μετακίνηση με τα ΜΜΜ, το σχολικό λεωφορείο ή το αυτοκίνητο
• Στην οδική σήμανση
Εκπαιδευτικά διαδραστικά παιχνίδια Κυκλοφοριακής Αγωγής
Προβολή ταινίας με εκπαιδευτικό περιεχόμενο.
Ζωγράφισαν φιγούρες και κατασκεύασαν κολάζ για την τάξη τους.
Στο τέλος του προγράμματος οι μικρές τάξεις έπαιξαν στον παιδότοπο, ενώ οι μεγαλύτερες τάξεις έπαιξαν στο αθλητικό κέντρο με τους γυμναστές του πάρκου..