“Σήμερα η ανθρωπότητα θρηνεί και θυμάται 72 χρόνια από το τέλος του Ολοκαυτώματος”

δημοτικό_σχολείο_ολοκαύτωμα Την Παρασκευή 27-1-2017 οι μαθητές μας ενημερώθηκαν από τον Διευθυντή του Σχολείου  Κυπαρίσση Σωκράτη για το ιστορικό πλαίσιο της ημέρας μνήμης των Ελλήνων Εβραίων μαρτύρων και ηρώων του ολοκαυτώματος.
Τη μνήμη των περίπου έξι εκατομμυρίων Εβραίων που εξολοθρεύτηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης των Ναζί θυμάται σήμερα η ανθρωπότητα.
Η επιλογή της 27ης Ιανουαρίου δεν είναι τυχαία. Πρόκειται για την ημέρα που Συμμαχικά στρατεύματα εισήλθαν στο στρατόπεδο συγκέντρωσης Άουζβιτς-Μπίρκεναου και απελευθέρωσαν τους επιζώντες κρατούμενους.                                                                             Η εξολόθρευση των ευρωπαίων Εβραίων από τους Γερμανούς και τους συμμάχους τους κατά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο είναι μία από τις πλέον μελανές σελίδες στην Ιστορία. Η γενοκτονία έλαβε χώρα στο πλαίσιο της ναζιστικής πολιτικής που αποκαλούνταν η «τελική λύση» και είχε ως απώτερο σκοπό την εξαφάνιση του δήθεν «υπάνθρωπου» εβραϊκού «στοιχείου».

ΑΣΜΑ ΑΣΜΑΤΩΝ