Άσκηση ετοιμότητας σεισμού

Τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμού στο σχολείο μας.
Αρχικά ο Διευθυντής του σχολείου ενημέρωσε τους μαθητές για το φυσικό φαινόμενο του σεισμού, τα προληπτικά μέτρα αντιμετώπισής του και έδωσε οδηγίες για τις απαραίτητες ενέργειες πριν, κατά τη διάρκεια και έπειτα από ένα σεισμό. Ειδικότερα επικεντρώθηκε στο πώς θα αντιδράσουμε αν συμβεί σεισμός κατά τη διάρκεια μιας σχολικής ημέρας.
Στο τέλος πραγματοποιήθηκε άσκηση σεισμού ώστε να προετοιμαστούμε, να γνωρίζουμε και να είμαστε σε θέση να αντιδράσουμε ψύχραιμα όταν χρειαστεί. Με την έναρξη της άσκησης και στο άκουσμα της αναγγελίας του σεισμού, οι μαθητές μπήκαν κάτω από τα θρανία τους για να προφυλαχθούν. Όταν ανακοινώθηκε ότι τελείωσε ο σεισμός, σηκώθηκαν και με ψυχραιμία σχημάτισαν γραμμές. Οι αίθουσες εκκενώθηκαν με ηρεμία και οι μαθητές κάθε τάξης συγκεντρώθηκαν σε συγκεκριμένο σημείο στο προαύλιο του σχολείου.
Η άσκηση ολοκληρώθηκε με επιτυχία.

Αισιοδοξούμε ότι δε θα χρειαστεί να εφαρμοστεί σε πραγματική ανάγκη. Σίγουρα όμως πρέπει όλοι να είμαστε προετοιμασμένοι.

Άσκηση_Σεισμού_1Άσκηση_Σεισμού_2Άσκηση_Σεισμού_3Άσκηση_Σεισμού_4Άσκηση_Σεισμού_5Άσκηση_Σεισμού_6Άσκηση_Σεισμού_7Άσκηση_Σεισμού_8Άσκηση_Σεισμού_9Άσκηση_Σεισμού_10Άσκηση_Σεισμού_11Άσκηση_Σεισμού_12

Δημοσιεύθηκε στην Αρχική, Διαχείριση σεισμού, Νέα. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.