«Τιμήθηκε ο Μακεδονικός Αγώνας»

Πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας, για ακόμη μια χρονιά, εκδήλωση – αναφορά στο Μακεδονικό Αγώνα που έλαβε χώρα πριν 112 χρόνια περίπου στα χώματα που πατούμε.
Οι μαθητές αφού πρώτα ενημερώθηκαν από τον Διευθυντή του σχολείου γι΄αυτό το κεφάλαιο της Ιστορίας μας που είναι τόσο σπουδαίο, όσο και επίκαιρο, στη συνέχεια παρακολούθησαν διάφορα βίντεο και μία προβολή παρουσίασης για να γνωρίσουν τα πρόσωπα, τα γεγονότα και τη σημασία τους στην ιστορία του τόπου μας.
Ήταν ο μικρότερος φόρος τιμής που μπορούσαμε να αποδώσουμε στους Μακεδονομάχους αγωνιστές και το κάναμε με την ψυχή μας!
Εμείς τους ήρωες μας τους τιμούμε γιατί η θυσία τους ή η δημιουργία τους, είναι αυτή που γράφει -κάθε ώρα και στιγμή- την λαμπρή ελληνική ιστορία.

Κατηγορίες: Αρχική, Γιορτές. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.