“Το σχολείο πήγε…Μέγαρο Μουσικής”

Την Τρίτη 12 Απριλίου 2016, οι μαθητές του Σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης. Εκεί παρακολούθησαν το έργο «ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ» από το ομώνυμο παραμύθι της Πηνελόπης Δέλτα, με κείμενο και σκηνοθεσία της Κάρμεν Ρουγγέρη και της Χριστίνας Κουλουμπή. Ένα έντεχνο, διαχρονικό παραμύθι, όπου η πατρίδα και τα δεινά της μεταφέρονται στη σκηνή με εύληπτο και μαγικό τρόπο. Μια διαχρονική ιστορία που διαδραματίζεται στη χώρα των Μοιρολατρών και μιλά για τις σχέσεις κοινωνίας κι εξουσίας. Η «μαγεία» του θεάτρου, η αμεσότητα των ηθοποιών καθώς επίσης και ο τρόπος που προσέγγισαν τα παιδιά είχαν άριστα αποτελέσματα. Οι μαθητές μας πέρασαν ένα δίωρο «ταξιδεύοντας» στον χώρο και στον χρόνο, με πολλή ενέργεια και ακόμα περισσότερο ενθουσιασμό.

Κατηγορίες: Επισκέψεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.