Εκδήλωση με θέμα: «Ο ρόλος της οικογένειας και του σχολείου στη σωστή διατροφή των παιδιών»

Ο νέος τρόπος ζωής τις τελευταίες δεκαετίες δημιούργησε ένα διατροφικό πλέγμα το οποίο χαρακτηρίζεται από αύξηση στην κατανάλωση κορεσμένου λίπους και κρέατος, αλλά και αύξηση της κατανάλωσης ζάχαρης. Τα φρούτα και τα λαχανικά λείπουν όλο και πιο πολύ από το τραπέζι , ενώ το σπιτικό φαγητό αντικαταστάθηκε από το πρόχειρο και «γρήγορο» και δυστυχώς η φυσική δραστηριότητα των παιδιών μειώνεται συνεχώς. Όλοι αυτοί οι παράγοντες μαζί με την ανεπαρκή διατροφική παιδεία συντέλεσαν στην παιδική παχυσαρκία η οποία μαστίζει τα τελευταία χρόνια. Είναι λοιπόν καθήκον όλων μας να βοηθήσουμε τις νέες γενιές ,εκπαιδεύοντας τες από την νηπιακή κιόλας ηλικία , σε έναν υγιεινό τρόπο διατροφής. Εάν βάλουμε γερά θεμέλια στη διατροφική εκπαίδευση των παιδιών τότε σίγουρα τα ποσοστά των παχύσαρκων παιδιών και ενηλίκων θα μειωθούν αισθητά τα επόμενα χρόνια.
Το Σχολείο μας θέλοντας να θωρακίσει την υγεία των μαθητών και με τη διατροφή, διοργάνωσε συνάντηση με τους γονείς των παιδιών , συμβουλεύοντας τους για τον τρόπο προσέγγισης των παιδιών τους στην υγιεινή διατροφή. Ομιλητές της συνάντησης ήταν η Διαιτολόγος – Διατροφολόγος κ. Τσουραλάκη Κική και ο Γυμναστής Φυσικής Αγωγής κ. Παρισίδης Πάρις, τους οποίους και ευχαριστούμε πολύ για την παρουσία τους.
DSC03128DSC03132DSC03137DSC03142DSC03143DSC03148DSC03149DSC03176DSC03154DSC03157DSC03173DSC03175DSC03180DSC03185