« Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού»

Αγαπητοί γονείς,
το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, αναγνωρίζοντας την «παρεμβατική δυναμική» της Άθλησης και της Δια Βίου Άσκησης στην ισόρροπη ψυχοκινητική ανάπτυξη του μαθητικού πληθυσμού της χώρας, θεσμοθέτησε (ενταγμένη στο ευρύτερο πλαίσιο του «Κοινωνικού Σχολείου») την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού, την πρώτη Δευτέρα του Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους.
Τη Δευτέρα 5 Οκτωβρίου 2015, οι μαθητές θα έρθουν στο Σχολείο με αθλητική περιβολή και κολατσιό για να παρακολουθήσουν το πρόγραμμα του σχολείου μας, που θα περιλαμβάνει: προβολή ταινιών αθλητικής θεματολογίας και διαδραστική συζήτηση, καλλιτεχνική – εικαστική δημιουργία, αθλητικές – κινητικές δραστηριότητες και παιχνίδια.
Για τη Δευτέρα ισχύει το ωράριο λειτουργίας του Σχολείου : 08:10 έως 13:15. Το Ολοήμερο θα λειτουργήσει κανονικά.