Ο ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ

Με μπαστουνάκι, σκυφτά σκυφτά,
θα πάρεις σύνταξη στα εξήντα εφτά
κι άμα προλάβεις, μόνο ζημία,
για τα δημόσια θα ’σαι ταμεία.

Γιατρών ο πελάτης θα είσαι συχνός,
η σύνταξή σου θα γίνει καπνός,
δε θα σου φτάνουν, ούτε να ζήσεις,
γι’ αυτό τη μασέλα σου, μην την τροχίσεις.

Χρόνους πολλούς, τραβούσες κουπιά,
κόλλησες ένσημα για τα χάπια σου πια,
άγαμοι οι νέοι και άνεργοι τώρα,
συνταξιούχων κατάντησε η χώρα.
Δημήτρης Ντάλλας

Σχετικά με Δημήτρης Ντάλλας

Ο Δημήτρης Ντάλλας γεννήθηκε το 1963 στο Σαραντάπορο Ελασσόνας. Είναι συγγραφέας-ποιητής και δάσκαλος. Ζει και εργάζεται στο Ν. Λάρισας.
Από μικρή ηλικία, στο Σαραντάπορο και στην Ελασσόνα, έγραφε και δημοσίευε κατά καιρούς τα ποιήματά του στο θεσσαλικό τύπο, ενώ στίχοι του έχουν μελοποιηθεί.
Ερεύνησε, έγραψε διήγημα και έφερε στην επιφάνεια στοιχεία για τον νεότερο ήρωα των Βαλκανικών πολέμων, τον 12χρονο Γεράσιμο Ραυτόπουλο.
Το 1981, μαθητής Λυκείου στη Λάρισα, με το ποίημά του «ΓΑΛΗΝΗ», απέσπασε πανελλήνιο μαθητικό έπαινο.
Το 1982 εξέδωσε την ποιητική του συλλογή «ΧΩΡΙΣ ΔΕΣΜΑ».
Στα σχολεία που υπηρέτησε ασχολήθηκε με πολλά θέματα περιβαλλοντικών εργασιών και η αγάπη του για τα παιδιά τον ώθησε να γράψει γι’ αυτά.
Το 2009, εκδόθηκε και κυκλοφόρησε το βιβλίο του «ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΛΦΑΒΗΤΑΣ», για παιδιά της πρώτης σχολικής αλλά και της προσχολικής ηλικίας, από τις εκδόσεις ΑΓΚΥΡΑ. Το 2021 από τις εκδόσεις Μπαρτζουλιάνος, κυκλοφόρησε η ποιητική του συλλογή με τον τίτλο ΣΤΙΧΑΝΑΛΥΣΗ

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.