Κανονισμός Σχολείου

Σας ενημερώνουμε για τους βασικούς κανόνες που αφορούν την εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου μας και την ασφάλεια των μαθητών μας.

• Η ώρα προσέλευσης των μαθητών στο σχολείο είναι  από τις 8.00 π.μ. έως 8.15.
  • Οι γονείς αφήνουν τα παιδιά στην είσοδο του Σχολείου. Οι εκπαιδευτικοί που εφημερεύουν είναι υπεύθυνοι για την υποδοχή των μαθητών.
  • Οι μαθητές του Ολοήμερου αφήνουν το φαγητό τους στην εσωτερική είσοδο του σχολείου.
  • Στις 8.15 π.μ. κλείνει η πόρτα του Σχολείου. Παρουσία γονέων / κηδεμόνων στον χώρο του Σχολείου επιτρέπεται μόνο για συγκεκριμένους λόγους και κατόπιν ραντεβού με τη Διευθύντρια ή άλλον εκπαιδευτικό του Σχολείου.
  • Οι μαθητές όλων των τάξεων αποχωρούν μετά τη λήξη του Πρωινού Προγράμματος στις 13.15. Σε περίπτωση που γονέας μαθητή/τριας επιθυμεί να αποχωρήσει το παιδί του χωρίς να το συνοδεύει ο ίδιος ή άλλο άτομο που έχει ορίσει, θα πρέπει να προσκομίσει υπεύθυνη δήλωσή του στη Διευθύντρια του Σχολείου. Οι μαθητές του Ολοήμερου αποχωρούν στις 15.00  ή στις 16.00 ανάλογα με τη δήλωση των γονέων. Η εγγραφή στο Ολοήμερο απαιτεί τακτική φοίτηση. Σε περίπτωση απουσίας από το Ολοήμερο θα πρέπει να ενημερώνεται γραπτώς ο εκπ/κός της τάξης.
  • Μετά τη λήξη του Πρωινού ή Ολοήμερου προγράμματος οι γονείς οφείλουν έγκαιρα να παραλαμβάνουν τα παιδιά, για να αποφεύγονται προβλήματα.
  • Δεν επιτρέπεται η παραμονή των μαθητών  στο σχολείο μετά τη λήξη του σχολικού προγράμματος.
  • Αποχώρηση μαθητή κατά τη διάρκεια των μαθημάτων γίνεται μόνο για σοβαρό λόγο και πάντα συνοδευόμενος από τον γονέα ή κηδεμόνα και με υπογεγραμμένη υπεύθυνη δήλωση.
  • Τα παιδιά θα πρέπει να φέρνουν στην τσάντα τους μόνο τα βιβλία και τετράδια  που ορίζει καθημερινά  το Ωρολόγιο Πρόγραμμα και θα πρέπει να προσέχουν τα προσωπικά τους αντικείμενα και να τα αναζητούν αν κάποιες φορές τα ξεχνούν στο σχολείο.
  • Στο σχολείο ή στις εκπαιδευτικές επισκέψεις τα παιδιά δε φέρνουν κινητά τηλέφωνα ή ηλεκτρονικές συσκευές.
  • Ενημερώνετε τον εκπαιδευτικό της τάξης για πιθανά προβλήματα υγείας ή ιδιαιτερότητες των παιδιών που πρέπει να γνωρίζει το Σχολείο.
  • Ενημερώνετε για πιθανές αλλαγές σε Διεύθυνση σπιτιού και τηλέφωνα.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου

Τα σχόλια είναι κλειστά.