sports1

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018

Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018

«5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018»
«ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ»

Στο περιβάλλον του σχολείου μας στο πλαίσιο της Πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού συνδυάζουμε την ψυχαγωγία και την άσκηση με σκοπό την απόκτηση ενός Υγιούς τρόπου ζωής και βελτίωσης της φυσικής κατάστασης των μαθητών /τριών, αποβάλλοντας την αδράνεια και την υποκινητικότητα που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.

Η σημερινή μέρα εναρμονίζεται με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού (ESSD) που παραδοσιακά είναι ανοιχτή για κάθε είδος σωματικής δραστηριότητας ενεργοποιώντας τους ασκούμενους για τουλάχιστον 120 λεπτά την ημέρα.
Με σύνθημα «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ» και με την εθελοντική προσπάθεια εκπαιδευτικών και μαθητών υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας από τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής ,Χρήστο Μπαλάσκα ,αθλητικές δράσεις:
συνδυαστικά και μεμονωμένα κατά κύκλους τάξεων(ΑΒ), (ΓΔ), (Ε,ΣΤ) σε σταθμούς άσκησης με αερόβιες κινητικές δραστηριότητες, τρέξιμο, σκυταλοδρομία, σχοινάκι, χορός, μουσικοκινητική, ψυχοκινητική (Γυμναστικό πανί, Στεφάνια, Γυμναστικοί ράβδοι, Σχοινάκια, Κορδέλες) με ομαδικά- ατομικά αθλήματα, κρίκετ, σκοποβολή ,τοξοβολία, χόκεϋ μπάντμιντον, καλαθοσφαίριση 3Χ3, ποδόσφαιρο 5Χ5, χειροσφαίριση, πετοσφαίριση, αντισφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση και καλλιτεχνικές – εικαστικές δημιουργίες.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά μας και στον Γυμναστή μας που με πολύ μεράκι ετοίμασε αυτήν την όμορφη αθλητική εκδήλωση!