4.2.1 ERASMUS+ KA1

Συμπόσιο «Η τέχνη και ο σχεδιασμός της εκτεταμένης πραγματικότητας» – ERASMUS XR Multiplier Event | Ίδρυμα Ωνάση

STEM CULTURE of 21st Century- ErasmusKA101

Το Δημοτικό Σχολείο Νέας Καρυάς εκπόνησε για τα σχολικά έτη 2019-2021 την ευρωπαϊκή Δράση ErasmusKA101/ “Μαθησιακής Κινητικότητας Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης” με τίτλο: “STEM CULTURE of 21st Century” («Η κουλτούρα της STEM Εκπαίδευσης τον 21ο αιώνα»). Στόχος της δράσης ήταν η αναβάθμιση του ρόλου του Εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών και  η περαιτέρω επιμόρφωση των εκπαιδευτικών πάνω σε εκπαιδευτικά θέματα που άπτονται της καινοτομίας μέσα από την παρακολούθηση σκιώδης εργασίας στο σχολείο Radnor Primary School της Ουαλίας.

Συντονίστρια έργου: κα. Καψάλη Δέσποινα

Η σκιώδης παρακολούθηση εργασίας αφορούσε επιμόρφωση σχετικά με:

1. τα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών ανοιχτού τύπου, όπως αυτό που εφαρμόζεται στην Ουαλία.
  2. το αγγλικό εκπαιδευτικό σύστημα.
  3. τη διδακτική προσέγγιση της πολυγλωσσίας.
  4. τη διαπολιτισμική διδακτική προσέγγιση.
  5. την εφαρμογή καινοτόμων διδακτικών προσεγγίσεων.
  6. την εφαρμογή της διαφοροποιημένης διδασκαλίας.
  7. την εφαρμογή μαθητοκεντρικών προσεγγίσεων καλλιέργειας κριτικής και δημιουργικής σκέψης.
  8. τη παιδαγωγική αξιοποίηση των ΤΠΕ.
  9. την εφαρμογή μάθησης σε κοινωνικό πλαίσιο.
  10. τη διδακτική προσέγγιση της εκπαίδευσης STEM.
  11. την καλλιέργεια της αυτονομίας του μαθητή στη μάθηση και των μεταγνωστικών δεξιοτήτων του.