SaferInternet Day – Ημέρα ασφαλους διαδικτύου

Σήμερα 7 Φβρουαρίου 2017, ημέρα αφιερωμένη στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου, το σχολείο μας αφιέρωσε κάποιες δραστηριότητες στο θέμα αυτό.

Ο εκπαιδευτικός πληροφορικής του σχολείου μας, Πέτρος Τερζόγλου, ανέλαβε την ενημέρωση και καθοδήγηση των μαθητών του σχολείου στο θέμα.Παρουσίασε στους μαθητές με κατανοητό, απλό και εποικοδομητικό τρόπο τους κινδύνους που μπορεί να κρύβει το διαδίκτυο. Παράλληλα τους ενημέρωσε για τους βασικούς κανόνες που διασφαλίζουν τηνν ασφάλειά τους κατά την χρήση του διαδικτύου.

Στην συνέχεια οι μαθητές στις τάξεις τους, με ευθύνη των εκπαιδευτικών των τάξεών τους, προχώρησαν σε άλλες σχετικές δράσεις όπως ζωγραφική, συζήτηση, δραματοποίηση, που  παρουσιάζουν διάφορες διαστάσεις του θέματος.