Το Ταχυδρομείο των Χριστουγέννων

Στο σχολείο μας για τρίτη χρονιά λειτουργεί το Ταχυδρομείο των Χριστουγέννων. Η λειτουργία του ξεκίνησε δεκαπέντε μέρες πριν από τις διακοπές των Χριστουγέννων ύστερα που αίτημα των ίδιων των μαθητών. Οι μαθητές ήδη από τις προηγούμενες χρονιές γνώριζαν τον τρόπο λειτουργίας του. Ήταν κάτι που τους είχε προσφέρει μεγάλη χαρά και αποτέλεσε μια ιδιαίτερα ευχάριστη ανάμνηση. Έτσι ζήτησαν επίμονα την επαναλειτουργία του.

Με μεγάλη χαρά λοιπόν ανταλλάσσουν μηνύματα και ευχές μέσω του ταχυδρομείου. Το ταχυδρομείο μας βρίσκεται δίπλα στο χριστουγεννιάτικο δέντρο του σχολείου μας έτοιμο να υποδεχθεί όλα τα καλοπροαίρετα και χαρούμενα μηνύματα των μικρών μαθητών προς τους συμμαθητές τους αλλά και τους δασκάλους τους!

Πέρα από τις ευχές και την χαρά που παίρνουν, εξοικοιώνονται με τον γραπτό επικοινωνιακό λόγο που αφορά τις επιστολές με τον πιο ευχάριστο και δημιουργικό τρόπo!