Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras

Από τις 25 Φεβρουαρίου 2019 ως τις 8 Μαρτίου 2019, διεξήχθη στην Ελλάδα από το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Διδακτικής Μηχανικής (LTEE lab) του Πανεπιστημίου Αιγαίου, ο Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras https://bebras.gr/

Ο διαγωνισμός «Κάστορας» αποτελεί, μια διεθνή πρωτοβουλία της ομώνυμης κοινότητας (Bebras®), με σκοπό την προώθηση της Πληροφορικής (ή Επιστήμης των Υπολογιστών) και της Υπολογιστικής Σκέψης μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών και μαθητριών όλων των ηλικιών.

Διοργανώνεται σε σχολεία, με χρήση υπολογιστών, για διάφορες ηλικιακές ομάδες και υπό την επιτήρηση εκπαιδευτικών. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες, από 50 και πλέον χώρες.

Στο σχολείο μας, συμμετείχαν εκδηλώνοντας ιδιαίτερο ενδιαφέρον μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις που μπορούσαν να λάβουν μέρος, την Γ’ ,  Δ’ , Ε’ και ΣΤ’, υπό την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Πληροφορικής κ.Τερζόγλου Πέτρου.

Τους ευχόμαστε καλά αποτελέσματα!