Kids save lives- Τα παιδιά σώζουν ζωές

Την Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2019 οι εθελοντές του ανθρωπιστικού οργανισμού Kids save lives επισκέφτηκαν τη σχολική μας μονάδα και εκπαίδευσαν μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ) και στην παροχή πρώτων βοηθειών.  Με μεθοδικότητα, προγραμματισμό, βιωματικό και διαδραστικό τρόπο κατάφεραν να εκπαιδεύσουν όλους τους παρευρισκόμενους και να δώσουν το μήνυμα ότι όλοι ακόμη και τα μικρά παιδιά έχουν τη δυνατότητα να σώσουν μια ανθρώπινη ζωή.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εμπειρία και ταυτόχρονα ένα μάθημα ζωής για όλους μας. Ευχαριστούμε τους εθελοντές για την άμεση ανταπόκρισή τους στο κάλεσμά μας και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία στο έργο τους!

Ευχαριστούμε επίσης το εκκλησιαστικό συμβούλιο του Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου Αδριανής για την κάλυψη των εξόδων της επιμόρφωσης!