Δράσεις για το περιβάλλον “Let’ s do it”

Την Πέμπτη 26 Απριλίου στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν δράσεις με θέμα την ανακύκλωση και το περιβάλλον.

Οι μαθητές των μεγάλων τάξεων συγκεντρώθηκαν μαζί με αυτούς των μικρότερων τάξεων στο κτίριο της Αδριανής. Εκεί παρακολούθησαν την παρουσίαση με θέμα την ανακύκλωση που διενεργήθηκε από κλιμάκιο του Δήμου Παρανεστίου.

Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες, που καθεμιά ανέλαβε μια διαφορετική δραστηριότητα. Καθάρισαν διάφορα μέρη του αύλιου χώρου του σχολείου, σχεδίασαν πανώ με θέμα την συμφιλίωσή μας με το περιβάλλον και την προστασία του.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το πάρκο αναψυχής “Παραδείσιο” που βρίσκεται στην Αδριανή. Εκεί είχαν  την ευκαιρία να διασκεδάσουν με διάφορες δραστηριότητες και σε αρμονία με το φυσικό περιβάλλον.