Ενημέρωση των μαθητών για την στοματική υγιεινή

Την Τετάρτη 14 Μαρτίου 2018 επισκέφθηκε το σχολείο μας ο Οδοντίατρος κ.Ευδωρίδης με τη συνεργάτιδά του.

Οι μαθητές και οι οι γονείς τους είχαν ενημερωθεί έγκαιρα για την συγκεκριμένη δράση του σχολείου μας.  Είχαν φροντίσει, στην πλειοψηφία τους, οι μαθητές να διαθέτουν τα σύνεργα που τους είχαν ζητηθεί (οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα).

Ο Οδοντίατρος και η συνεργάτιδά του, αρχικά ενημέρωσαν τους μαθητές για θέματα που αφορουν στη στοματική υγιεινή. Στη συνέχεια δέχτηκαν τις ερωτήσεις των μαθητών και απάντησαν σε όλες τις απορίες των μαθητών.

Κατόπιν κάλεσαν όλους τους μαθητές έναν-έναν σε μια βιωματική δράση του ορθού βουρτσίσματος των δοντιών. Όλοι οι μαθητές έπλυναν τα δόντια τους υπό την καθοδήγηση του οδοντίατρου, ώστε να δείξει στο κάθε παιδί χωριστά, την σωστή χρήση της οδοντόκρεμας και της οδοντόβουρτσας.