Μαθαίνουμε να τρεφόμαστε υγιεινά!

Δευτέρα 24 Απριλίου 2017, η επιστροφή των μαθητών στο σχολείο μετά τις Πασχαλινές διακοπές, εμπλουτίστηκε με μια εξαιρετική δράση βιωματικού χαρακτήρα.

Κλιμάκιο του Κέντρου Υγείας του Δήμου Παρανεστίου, επισκέφτηκε το σχολείο μας με στόχο να μυήσει τους μαθητές σε μια ορθολογική και υγιεινή Διατροφή.

Οι μαθητές παρακολούθησαν μια παρουσίαση που αφορούσε στο σχετικό θέμα, στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση. Οι μαθητές εξέφρασαν τις απορίες τους και οι εξειδικευμένοι υπεύθυνοι του προγράμματος τους απάντησαν σε όλες τις απορίες τους. Ακολούθως έδωσαν σε όλους τους μαθητές να δοκιμάσουν ενδεικτικά είδη από διάφορες ομάδες υγιεινών τροφών όπως ξηρους καρπόύς, φρούτα, λαχανικά. Παρουσία των μαθητών παρασκεύασαν smoothies φρούτων και πρόσφεραν σε όλους τους μαθητές παροτρύνοντάς τους να εντάξουν στο διαιτολόγιό τους τέτοιου είδους τροφές. Η δράση έκλεισε με την παρουσίαση κουκλοθέατρου από τους υπεύθυνους του προγράμματος.

Ευχαριστούμε θερμά όλους τους υπεύθυνους του προγράμματος!

IMG_1042 IMG_1043 IMG_1044 IMG_1045 IMG_1046 IMG_1047 IMG_1048 IMG_1049 IMG_1050 IMG_1051