Α΄ τάξη

Υλικό και νέα από την Α΄ τάξη

ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΠΟ 3-7 ΕΤΩΝ
Επισκεφθείτε τις «Ασκήσεις λόγου και ομιλίας» καθώς και τις «Αντισταθμιστικές ασκήσεις» των τριών (3) τεστ ανίχνευσης μαθησιακών δυσκολιών για παιδιά 5-6 ετών.

Η πρόσβαση είναι ανοικτή σε όλους.

Ασκήσεις και παιχνίδια του Λόγου

Καλή πλοήγηση,

ΕΘΙΜΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ

H Πρώτη Τάξη του 6/θ Δημοτικού Σχολείου Αδριανής –Νικηφόρου, ύστερα από την κατασκευή καραβιού στο σχολείο, αποφάσισε να ρίξει το δικό της καράβι στα νέρα της Αγίας Βαρβάρας .Σημείο συνάντησης ήταν η μεγάλη λίμνη που βρίσκεται απέναντι από την ομόνυμη εκκλησία.Η λίμνη που στον πυθμένα της βρίσκονται τα θεμέλια της παλιας εκκλησίας της Αγίας Βαρβάρας. Σύμφωνα με το θρύλο , όταν το 1830 οι Τούρκοι κατακτήτες γκρέμισαν την παλιά εκκλησία για να χτίσουν τζαμί , η περιοχή πλυμμύρισε με νέρο και έτσι το τζαμί δε χτίστηκε ποτέ. Από τότε η Αγία Βαρβάρα έγινε πολιούχος της Δράμας και ακριβώς απέναντι από τη λίμνη χτιστηκε η καινούρια εκκλησία. Το θρύλο αυτό ακολούθησε το έθιμο με τα καραβάκια, όπου ο κόσμος έστελνε στο βυθισμένο εκκλησάκι το κεράκι του για την Αγία πάνω σε ένα σανίδι από ξύλο.

IMG_20141203_181148

IMG_20141203_134704