Η ελιά στο σχολείο και στη ζωή

Την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με το δέντρο της ελιάς, αλλά και να γνωρίσουν τις ευεργετικές ιδιότητες του καρπού της και του λαδιού στον οργανισμό και τη διατροφή μας, είχαν οι μαθητές/τριες της Δ’ Δημοτικού του κ. Τασούλη, οι οποίοι/ες ολοκλήρωσαν, στο πλαίσιο της 7ης ενότητας της γλώσσας με τίτλο “Η ελιά”, το ομότιτλο project που ξεκίνησαν από την προηγούμενη τάξη.

Σκοπός του εν λόγω προγράμματος ήταν τα παιδιά μέσω της επαφής τους με τη φύση και το ίδιο το δέντρο της ελιάς (Γ’ Δημοτικού),

αλλά και μέσω της επεξεργασίας των κειμένων του σχολικού εγχειριδίου με τρόπο εναλλακτικό (Δ’ Δημοτικού) να ενεργοποιηθούν δημιουργικά  και να κατανοήσουν τις παραγωγικές διαδικασίες του τόπου μας.

Οι στόχοι του προγράμματος στέφθηκαν με απόλυτη επιτυχία και μπορούμε έτσι να πούμε με σιγουριά ότι τα παιδιά:

1. Κατανόησαν τη σπουδαιότητα της ελιάς και του λαδιού για τον οργανισμό μας
  2. Απέκτησαν σαφή αντίληψη, μέσω των κειμένων του σχολικού βιβλίου και τις πληροφορίες που τους παρείχε ο εκπαιδευτικός τους, για τη μακραίωνη σχέση των Ελλήνων με την ελιά (από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα)
  3. Γνώρισαν και βίωσαν την αρχή της πορείας της παραγωγής του ελαιόλαδου.

Συντάκτρια: Γλυκερία Σιδοπούλου

Φωτογραφικό υλικό: Δημήτρης Τασούλης