Σχολικό πρωινό!

Στο πλαίσιο του σχολικού προγράμματος “Τρώω φρούτα και λαχανικά και κινούμαι πιο συχνά” την Τετάρτη 6/11/2019 οι μικρές τάξεις του σχολείου έφτιαξαν με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών του σχολείου το δικό τους υγιεινό πρωινό και έστρωσαν το δικό τους πολύχρωμο γιορτινό τραπέζι! Έκοψαν και έφαγαν φρούτα, φρέσκα αβγουλάκια και ψωμάκι, ήπιαν πολλούς χυμούς και πέρασαν ένα πολύ όμορφο πρωινό στο σχολείο!

Ο στόχος των εκπαιδευτικών, που ήταν να υπενθυμίσουν σε γονείς και παιδιά την τεράστια σημασία ενός θρεπτικού και πλήρους προγεύματος, στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία! Τα παιδιά απόλαυσαν τόσο τη διαδικασία παρασκευής του δικού τους πρωινού, όσο φυσικά και το ότι κάθισαν στο ίδιο τραπέζι με τους/τις συμμαθητές/τριες τους και έφαγαν!

Συντάκτρια: Γλυκερία Σιδοπούλου