Στ’ τάξη

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο οχυρό Νυμφαίας

Την Τετάρτη 1 Νοεμβρίου 2023 τα τμήματα της Ε’ και Στ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το οχυρό Νυμφαίας στον νομό Ροδόπης. Μπορείτε να δείτε στο βίντεο που ακολουθεί φωτογραφίες και στιγμιότυπα από την εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη.

Δημιουργός: dimnchil, στις: 16-11-2023, διάρκεια: 00:03:32

Εκπαιδευτική επίσκεψη της Ε’ και Στ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ν. Χηλής Αλεξανδρούπολης στο οχυρό Νυμφαίας του ν. Ροδόπης

Εθνική επέτειος 25ης Μαρτίου

Στα πλαίσια του μαθήματος Τ.Π.Ε. (Πληροφορική) οι μαθητές δημιούργησαν βίντεο για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821, με εικόνες και πληροφορίες για τους ήρωες της επανάστασης.

Στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και στη θεματική ενότητα Περιβάλλον-Τοπική και Παγκόσμια Κληρονομιά, τα παιδιά της ΣΤ τάξης του Δημοτικού σχολείου Νέας Χηλής, ασχολήθηκαν με την Πολιτιστική κληρονομιά και τον διεθνή μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη.

Κατά την υλοποίηση των εργαστηρίων στόχος μας ήταν να ερευνήσουμε τη ζωή και το έργο του Μίκη Θεοδωράκη. Έτσι εκτός από την εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου, με αναφορά σε βιογραφικά στοιχεία του μεγάλου συνθέτη και πολλή μουσική, αφιερώσαμε χρόνο μέσα στην τάξη για έρευνα και μελέτη του βιογραφικού του , αλλά και για επιλογή και ταξινόμηση του πλούσιου φωτογραφικού υλικού από τις σημαντικότερες στιγμές της ζωής του.

Το αποτέλεσμα της δουλειάς μας το αποτυπώσαμε σε μια πλούσια ιστορική γραμμή που συνθέτει ταυτόχρονα εκτός από τη ζωή του σπουδαίου Μίκη και την Ιστορία της σύγχρονης Ελλάδας, τα τελευταία 100 χρόνια.Θεοδωράκης 2 Θεοδωράκης 1