Το σχολείο μας έχει εκπονήσει στο παρελθόν ευρωπαϊκά προγράμματα (Erasmous , Learning for Europe), προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, κ.α.

Συνεχίζοντας την παράδοση καλών πρακτικών, εντάσσουμε στον ετήσιο προγραμματισμό μας προγράμματα που έχουν σχέση με τις Τέχνες και τον Πολιτισμό, την Αγωγή Υγείας, την περιβαλλοντική εκπαίδευση.

Στις δράσεις μας, εντάσσουμε επισκέψεις  σε  θεατρικές παραστάσεις, παιδική όπερα, βιωματικά εργαστήρια,σε  αθλητικές εγκαταστάσεις της πόλης μας, σε υπαίθριους αθλητικούς πολυχώρους, πεζοπορίες και δράσεις στη φύση.

Το σχολείο μας έχουν επισκεφθεί ειδικοί παιδαγωγοί σε αντίστοιχα προγράμματα δημιουργικού χορού, θεατρικού παιχνιδιού, γνωριμίας με αθλήματα.

Το όραμα μας είναι μέσα από τις δράσεις αυτές οι μαθητές μας, να αναπτύξουν σωματικές, πνευματικές, ψυχικές δεξιότητες, να εμπλουτίσουν τις μέρες τους με βιώματα και μνήμες, να πορευτούν στη συνέχεια της ζωής τους πιο ολοκληρωμένοι και ουσιαστικοί.