Ενημέρωση για χρήση της πλατφόρμας e-class από τους μαθητές

Ανακοινώσεις - Νέα

Όσοι μαθητές έχουν κάνει εγγραφή στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ) μπορούν να αναζητήσουν
τα διαθέσιμα μαθήματα στην πλατφόρμα e-class ακολουθώντας τις παρακάτω οδηγίες:

1. Επισκεφθείτε τη διεύθυνση eclass.sch.gr
  2. Πατήστε στην εικόνα που βρίσκεται δεξιά και λέει «Σύνδεση με λογαριασμό sch.gr», εισάγετε τα στοιχεία (όνομα χρήστη και κωδικό) που έχετε λάβει από το ΠΣΔ και πατήστε «Σύνδεση».
  3. Κάντε κλικ στο πράσινο κουμπί επάνω δεξιά που γράφει «Εγγραφή σε μάθημα».
  4. Από το μενού στο αριστερό μέρος της σελίδας επιλέξτε «Μαθήματα» και θα εμφανιστούν όλα τα διαθέσιμα μαθήματα που παρέχονται από το σχολείο.
  5. Επιλέγετε (τσεκ) τα μαθήματα που σας ενδιαφέρουν για να εγγραφείτε σε αυτά και στη συνέχεια το κουμπί «Επιστροφή».
  6. Με αυτόν τον τρόπο έχει φτιαχτεί το χαρτοφυλάκιο του μαθητή, όπου μπορεί να βλέπει τα μαθήματα που έχει επιλέξει, να «μπαίνει» σε κάθε μάθημα και να βλέπει τις ανακοινώσεις που υπάρχουν εκεί.
  7. Μην ξεχάσετε να αποσυνδεθείτε πριν κλείσετε το παράθυρο: Κάνετε κλικ στο όνομα χρήστη του μαθητή στο επάνω μέρος και από το μενού που εμφανίζεται επιλέγετε «Έξοδος».

ΠΡΟΣΟΧΗ: όσοι κηδεμόνες δεν έχουν ακόμη πραγματοποιήσει εγγραφή των παιδιών τους στο ΠΣΔ, να προχωρήσουν ΑΜΕΣΑ στην εγγραφή τους.