Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Αθλητισμός

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου γιορτάσαμε την Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού με επίσκεψη μας στο δημοτικό στάδιο Χαλκίδας. Η πρώτη ομάδα μαθητών των Α’Β’Γ’ τάξεων επισκέφθηκαν πρώτοι το στάδιο. Γνωρίσαμε τους χώρους, τρέξαμε έναν μεγάλο γύρο όλο το στάδιο, κάναμε εκκινήσεις σε βατήρα, δρόμο ταχύτητας, δοκιμάσαμε το άλμα σε μήκος σε σκάμα με άμμο, ρίξαμε όσο πιο μακριά μπορούσαμε το vortex, και κλείσαμε με μια μικρή σκυταλοδρομία.

Στα ίδια αγωνίσματα δοκιμάστηκε κ η δεύτερη ομάδα μαθητών Δ’ ,Ε’ που ήρθαν μετά. Παράλληλα στο σχολείο, έγινε προβολή της ταινίας ” Τα παιδιά του Παραδείσου ” για τις μεγάλες τάξεις, μια σειρά ολιγόλεπτων ταινιών σχετικά με το αθλητικό ιδεώδες και τη στάση μας κατά του ρατσισμού κάθε είδους και μια ταινία κινουμένων σχεδίων με τίτλο “”Οι 12 άθλοι του Αστερίξ”.